Rytmy serca Zawał serca Algorytmy 1 pomoc Dla medyków Dla strażakow Galeria Kubuś
 


 


Dodaj wpis  

Pokaż wpisy

  MyStat

 

Motopompy i autopompy

 

MOTOPOMPY

Motopompę stanowi agregat, składający się z pompy i napędzającego ją silnika spalinowego. Służy do tłoczenia wody od źródła do stanowisk gaśniczych. Stanowi nieraz podstawowe wyposażenie samochodów gaśniczych wodno-pianowych. Wykorzystana może być do zasilania odpowiednio zabudowanych gaśniczych układów wężowych służących do podawania wodnych i pianowych prądów gaśniczych. Motopompy mogą być przewoźne i przenośne.

motopompa M 8/8 PO 3 - wirowa odśrodkowa jednostopniowa

motopompa M 8/8 PO 5 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa

motopompa M 8/8 PO 7 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa

motopompa M 8/8 PO 8 specpoż - wirowa odśrodkowa jednostopniowa

AUTOPOMPY

Autopompa jest pompą pożarniczą wbudowaną na stałe do samochodu pożarniczego, napędzaną przez silnik tego samochodu. Służy do tłoczenia wody ze zbiornika samochodu lub z zewnętrznych źródeł wody do działka gaśniczego zamontowanego na samochodzie, urządzenia szybkiego natarcia lub do linii wężowych. Różnica między motopompą a autopompą polega przede wszystkim na rodzaju napędu

Autopompa A 16/8 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa ( Star-005)

autopompa A 32/8 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa ( Jelcz-004 )

autopompa A 32/10 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa ( Jelcz-014 )

autopompa A 24/10 - wirowa odśrodkowa dwustopniowa ( SHL-650 )

A - Autopompa

M - Motopompa

32/ - Nominalna wydajność pompy w hektolitrach na minutę

/8 - Nominalne ciśnienie, z jakim pompa może tłoczyć wodę podane w atmosferach technicznych

 

Przy określaniu rodzaju pompy oznacza się obok dane liczbowe oznaczające nominalną wydajność i nominalną wysokość podnoszenia. Np: M 8/8 - motopompa o wydajności 800 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa lub A 16/8 - autopompa o wydajności 1600 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa.

Wydajność nominalna jest to ilość wody, jaką powinna dostarczyć motopompa w ciągu jednej minuty przy nominalnej wysokości podnoszenia wyrażonej w paskalach.

Najczęściej możemy się spotkać z następującymi pompami: motopompy M8/8, M16/8, M32/8, i autopompy A16/8, A32/8. Motopompy M8/8 i M16/8 są motopompami przenośnymi. W czasie pracy motopompy przyrządy pomiarowe wskazują: manometr ciśnienie wytwarzane przez pompę (wysokość tłoczenia) i manowakuometr wielkość podciśnienia (głębokość ssania

Wydajność i ciśnienie pomp

Wydajność pomp jest to ilość tłoczonej wody w hektolitrach w jednostce czasu, jakim jest minuta.

1 Hl = 100 litrów

Motopompa M 8/8 posiada wydajność 800 litrów na minutę przy wysokości ssania 1,5 metra, zaś przy wysokości ssania 7,5 metra wydajność jej spada o ok.50% i wynosi 400 litrów / minute

Straty ciśnienia w liniach wężowych

Straty ciśnienia w liniach tłocznych uzależnione są przede wszystkim od odległości, na jaką przesyłamy wodę i od ukształtowania żeżby terenu

Należy przyjąć, że dla węża, W-75 gdy będziemy tłoczyć wodę poziomie to jedną atmosferę techniczną tracimy, co ok. 100 metrów, gdy tłoczymy pionowo w górę jedną atmosferę techniczną tracimy, co ok. 10 metrów.

Zasada działania pompy strumieniowej:

Przepływająca mieszanka paliwowo-powietrzna płynąca przez kruciec dolotowy trafia na dysze gdzie znacznie przyśpiesza swój bieg ,a następnie rozpręża się wytwarzając podciśnienie dzięki któremu przez kruciec ssawny zasysana jest woda. Mieszanina cieczy i gazów wydalana jest na zewnątrz poprzez dyfuzor.

 

Zasada działania:

Aby pompa mogła tłoczyć wodę musi być zalana wodą. Wówczas, gdy łopatki wirnika obracają się z odpowiednią prędkością woda jest wyrzucana na zewnątrz do kierownicy,a z stamtąd do nasady tłocznej.

 

 



 


 

Admin status 

 

copyright by Frytek 2006