Rytmy serca Zawał serca Algorytmy 1 pomoc Dla medyków Dla strażakow Galeria Kubuś
 


 


Dodaj wpis  

Pokaż wpisy

  MyStat

 

PASY BOJOWE

 

Pas bojowy stanowi drugi po hełmie znaczący element wyposażenia osobistego strażaka. Jego rola i przeznaczenie mimo powstania szeregu nowych konstrukcji i elementów jest ta sama. Podstawowe zadania i wymogi wynikają ze specyfiki pracy i charakteru zagrożeń. Zawsze jednak jako nadrzędna jest powinność zabezpieczenia ciała strażaka w różnych warunkach pracy. Musi zatem spełniać wymogi określonej wytrzymałości, trwałości i odporności na działania różnych czynników chemicznych. Stanowiąc element zabezpieczenia ciała ludzkiego zapewniać powinien niewielkie oddziaływanie swojej konstrukcji na zabezpieczanego strażaka.

W szczególności wymagamy od niego spełnienia zadań:

  • zapewnienia łatwego i pewnego zaczepienia w różnych sytuacjach przy pracy na znacznej nieraz wysokości,
  • zapewnienia asekurowanemu możliwości pracy każdym niemal rodzajem sprzętu pożarniczego
  • zawieszenia na nim uzbrojenia osobistego oraz doraźnie innych elementów wyposażenia osobistego
  • wyposażenia w podzespoły i części o wytrzymałości pozwalającej na przeniesienie obciążeń dynamicznych o sile porównywalnej do trzykrotnego ciężaru strażaka w pełnym uzbrojeniu wraz z ciężarem obciążenia linią gaśniczą z drabiny pożarniczej.

Pasy bojowe produkowane są w trzech wielkościach oznaczanych kolejno 1,2,3 a parametry i wymagania precyzuje norma PN-88/M-51502. Producent zastrzega sobie zakaz używania pasów do ćwiczeń na wieży z technikami samoratowania. Pas można użyć do samoratowania jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla życia. Po takim użyciu należy pas wycofać z użytkowania. Pasy bojowe tak jak i inne sprzęty pożarnicze należy podawać badaniom co najmniej raz w roku.

Pasy powinny być badane i sprawdzane metodą:

  • oględzin
  • obciążenia statycznego
  • obciążenia dynamicznego

Oględziny polegają na kontroli wzrokowej funkcjonowania poszczególnych elementów pasa. Prawidłowego wykończenia szwów, oraz ogólnego stanu wykonania elementów metalowych. Obciążenie statyczne polega na obciążaniu pasa przy użyciu specjalnego stanowiska siłą równą 14 KN. Badaniu poddajemy klamrę, język pasa, kolucha.

 



 


 

Admin status 

 

copyright by Frytek 2006