Rytmy serca Zawał serca Algorytmy 1 pomoc Dla medyków Dla strażakow Galeria Kubuś
 


 


Dodaj wpis  

Pokaż wpisy

  MyStat

 

PRĄDOWNICE

 

Prądem wodnym jest strumień cieczy nie ograniczony ściankami, np. węża, przemieszczający się w masie tej samej lub innej cieczy. Rozróżnia się strumienie cieczowe, gazowe, pianowe. W zależności od warunków podawania, strumienie mogą być zatopione lub nie zatopione. Strumień zatopiony to strumień, który podawany jest w masie takiego samego medium. Typowym strumieniem zatopionym jest wypływający z dyszy do atmosfery strumień sprężonego powietrza. Strumieniem wodnym lub pianowym nie zatopionym jest strumień podawany w przestrzeni gazowej.

Strumienie wodne wytwarzane w prądownicach pożarniczych dzielimy na:

zwarte - uzyskane z powszechnie stosowanych prądownic lub działek wodnych

rozproszone - otrzymywane ze specjalnych dysz rozpylających

Wodne strumienie zwarte charakteryzują się ciągłością wypływającego strumienia , długą długością rzutu i silnym, dynamicznym oddziaływaniem. Wysoką zwartość strumienia wypływającego z prądownic można obserwować tuż za dyszą dyszą prądownicy i przy stosunkowo niskich ciśnieniach < 0,1 Mpa. Przy większych ciśnieniach w strumieniu można wyodrębnić dwie jego strefy: ciągłą i rozdrobnioną.

W zwartej części zachowuje się ciągłość strumienia, który ma kształt zbliżony do cylindrycznego, w części rozdrobnionej strumień rozpada się na drobne krople i rozszerza się. Pojęcie zwartej części strumienia jest względne, gdyż nie ma wyraźnej granicy między częścią zwartą ciągłą, a rozdrobnioną.

Dla uzyskania zwartego strumienia o dużej długości rzutu i sile uderzenia stosuje się prądownice lub działka wodne wyposażone w dysze wypływowe o różnych średnicach. W dyszach energia potencjalna ciśnienia zamienia się w energię ruchu. Aby następowało duże przyspieszenie wypływającego strumienia przyjmuje się średnicę dyszy wypływowej znacznie mniejszą od średnicy wypływowej prądownicy.

Duży wpływ na zwartość strumienia ma ostre zakończenie krawędzi wylotowej części cylindrycznej. Jest ona chroniona specjalnym podtoczeniem. Stożkowa część dyszy wypływowej i wysoka gładkość powierzchni wewnętrznych wpływa na obniżenie strat energii podczas przyrostu prędkości. Część cylindryczna formuje i zapobiega przewężeniu przekroju wypływającego strumienia. Jakość zwartego strumienia zależy od parametrów doprowadzenia wody do prądownicy. Woda powinna być doprowadzona w taki sposób , by nie następowało zawirowanie. Dla złagodzenia tego zjawiska w prądownicach i działkach wodnych można wmontować tzw. Prostowniki rozdzielające tłoczną wodę na kilka części. Powoduje to uspokojenie cieczy w przekroju. Konstrukcje prostowników mogą być różne. Długość rzutu strumienia jest jednym z najistotniejszych (obok wydajności) parametrów sprzętu do podawania wody. Stanowi jedno z podstawowych kryteriów modelu prądownicy. Ma on bowiem bardzo duży wpływ na sposób prowadzenia akcji gaśniczej.

Prądownice wodne do pomp pożarniczych.

Prądownice wodne stosowane w PSP (proste) przeznaczone są do wytwarzania wodnych strumieni zwartych i rozproszonych. Stanowa zakończenie linii wężowych W52 i W75 zasilanych z samochodów gaśniczych wodno-pianowych lub motopomp. Prądownice wodne proste przydają się szczególnie w sytuacjach wymagających podawania zwartych strumieni gaśniczych na duże odległości lub w przypadku gdzie występuje konieczność wykorzystania dużej energii podawanego strumienia zwartego. Prądownice te mają zawory kulowe z oznaczeniami trzech pozycji, tj. STOP, Z i R - oznaczające odpowiednio zamknięcie prądownicy, przełączenie na strumień zwarty oraz przełączenie na strumień rozproszony. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej geometrii dyszy wylotowej i elementów przepływowych, prądownice charakteryzują się wytwarzaniem strumieni wodnych o bardzo dobrej zwartości, a wymienne dysze umożliwiają zmianę wydajności, a tym samym zmianę długości rzutu strumienia wodnego. Prądownice pistoletowe wytwarzają strumienie zwarte i rozproszone o regulowanym stopniu rozpylenia. Prądownice wodne TURBO wyposażone są w turbinkę zębatkową rozbijającą wypływający strumień wody na mgłę. Są przeznaczone do wytwarzania wodnych strumieni zwartych i rozproszonych i zapewniają płynna regulację kąta bryłowego strumienia rozproszonego w zakresie od 0* do 120* (tzw. parasol). Ponadto prądownice wodne TURBO posiadają możliwość płynnej regulacji wydajności wody w zakresie od 50 do 400 dm3/min. Mogą stanowić zakończenie linii gaśniczych wodno-pianowych lub wyposażenie szafek hydrantowych.

Prądownice wykonuje się ze stopów metali kolorowych. Elementy służące do obsługi takie jak uchwyty z tworzyw sztucznych. Standardowym dziś wyposażeniem prądownicy jest zawór kulowy. Uszczelnienia wszystkich podzespołów wykonuje się z teflonu. Rozwiązanie uchwytów oraz dźwigni sterującej dopasowane jest do optymalnej sylwetki prądownika (osoby podającej prąd wodny) w czasie pracy. Pozwalając jednocześnie na skuteczne i precyzyjne podawanie prądu wodnego. Ta właśnie cecha decyduje w dużej mierze o sukcesie tych urządzeń w wyposażeniu jednostek straży. W prądownicach TURBO zmianę wydajności strumienia wodnego uzyskuje się przez zmian e przekroju wewnętrznego komory przepływowej. Zmiana ta dokonywana jest w sposób płynny zapewniając w czasie pracy ciągłość strumienia. Zmianę przekroju uzyskuje się przez zmianę położenia grzybka względem ściany tulei. Zmiany kąta wypływu strumienia wodnego wypływającego z prądownicy uzyskuje się przez możliwość przesuwania pierścienia regulacyjnego. Osiowe przemieszczanie się pierścienia powoduje płynną zmianę wypływającego strumienia z rozproszonego do całkowicie zwartego. Pierścień posiada specjalne gniazdo, w którym osadzono turbinkę zębatą rozpraszającą strumień wody.

 



 


 

Admin status 

 

copyright by Frytek 2006